Hej Kochani dzisiaj wpadam do Was z ciekawym wpisem, który gościnnie przygotowała Natalia, studentka dziennikarstwa i wielka pasjonatka savoir-vivre, spokojnie mogę nazwać ją ekspertem w tym temacie.  Więcej tekstów przygotowanych przez Natalię znajdziecie na blogu pudrowo.pl

Jeśli czekają Was pierwsze święta po za domem np. u teściów to ten wpis rozwieje wiele wątpliwości, bo nie oszukujmy się święta spędzone z roku na rok w tym samym rodzinnym gronie są czystą przyjemnością, sytuacja zmienia się, kiedy spędzamy święta pierwszy raz nową rodziną. Zapraszam do wpisu przygotowanego przez Natalię a ode mnie zdjęcia z aranżacją stołu na święta, w tym roku stawiam na to co naturalne, lecę z duchem ekologii i po ozdoby wybrałam się do pobliskiego lasu zamiast do sklepu, polecam tego typu rozrywkę, zostaniecie z pięknymi dekoracjami i grubszym portfelem 🙂 A jeśli szukacie pomysłu na fajną dekorację odsyłam do tego wpisu

Z racji tego, że żyjemy w czasach gdy nieustannie gonią nas terminy a ludzie najzwyczajniej w świecie nie mają czasu dla siebie nawzajem, warto docenić ten zbliżający się okres świąt Bożego Narodzenia i przygotować, aby przebiegł on w świetnej atmosferze. W tym celu przyjrzymy się, co na temat tego wspaniałego Święta mówi nam podręcznik dobrego wychowania zwany savoir-vivre. Mam nadzieję, że uda mi się przedstawić wam kilka wskazówek, które sprawią, że wszelkie problematyczne dotąd kwestie tj. dzielenie się opłatkiem czy składanie życzeń dawno niewidzianej cioci przestaną być zmartwieniem i uprzyjemnią wam ten czas.

No dobrze zacznijmy więc od samego początku – jak powinniśmy się ubrać?

Niezależnie od tego czy wybieramy się na kolacje wigilijną do rodziny czy spędzamy ją u siebie w domu należy pamiętać, że Święta to czas podniosły. Oznacza to, że nie wypada nam siedzieć przy świątecznym stole w starej bluzie i krótkich spodenkach. Oczywiście strój powinien zostać dopasowany do okoliczności – te będą inne na oficjalnej kolacji wigilijnej w pracy niż na ustronnej wieczerzy u naszej babci- jednakże niezależnie od miejsca obowiązuje nas strój oficjalny.

Gdy mamy już wybraną kreację należy pamiętać także o alternatywnej wersji, tej na późniejsze – mniej oficjalne godziny. Chodzi mi szczególnie o Panie, które wybierając się na wigilię poza domem powinny zabrać ze sobą obuwie zmienne. Świetnie sprawdzą się tutaj balerinki albo inne niskie i wygodne buty, które nie będą zaburzały naszej kreacji.

Przejdźmy zatem do chyba najtrudniejszego momentu każdej wieczerzy wigilijnej – dzielenie się opłatkiem. Mnóstwo osób ma z tym problem ze względu na brak znajomości zasad jak powinien się ten proces odbywać. Według zasad savoir-vivre to gospodarze powinni rozpocząć całą ceremonię od przełamania opłatku między sobą. Następnie każdy z nich powinien udać się ku swoim krewnym  zaczynając od najstarszych a kończąc na najmłodszych. Jest to wyraz okazania szacunku seniorom. W trakcie przełamywania się opłatkiem następuje tradycyjne składanie życzeń, czyli druga najbardziej problematyczna rzecz tego wieczoru. Nie jest to jednak takie straszne, gdy przemyśli się tą kwestię wcześniej. Znając listę gości na Wigili, warto przygotować życzenia dla każdego z nich co najmniej dzień przed. Karygodne jest bowiem składanie standardowej formułki „zdrowia, szczęścia, pomyślności”. Każdy dobrze zna to na pamięć i usłyszenie takich życzeń może zostać odebrane jako przejaw braku szacunku. Życzenia powinny być personalne – muszą odnosić się do danej osoby i ich realnych potrzeb.

No, przebrnęliśmy najtrudniejszą część teraz przed nami już same przyjemności – jedzenie i prezenty. Oczywiście nieco zażartowałam, bowiem jak wcześniej wspominałam Święta powinniśmy traktować jako czas, który w końcu możemy poświęcić w stu procentach naszym najbliższym. Cała reszta to tylko dodatek, dlatego warto zadbać o szczególną atmosferę w tym dniu. Wyłączmy telewizor, skupmy się na rozmowie. Spytajmy się babci czy dziadka, których rzadko widzimy o zdrowie i wysłuchajmy ich historii choćbyśmy mieli słuchać tej samej opowieści po raz dziesiąty. Zapomnijmy na ten jeden wieczór o wszelkich sporach bądź uprzedzeniach i pamiętajmy, że jest to wspaniała okazja do pogodzenia się i wybaczenia. Broń Boże nie zaczynajmy rozmawiać o polityce, pracy, sytuacji geopolitycznej czy ekonomicznej. Są to tematy kontrowersyjne, które w mig mogą wywołać niepotrzebny konflikt przy stole.

Święta Bożego Narodzenia już za rogiem. Macie przygotowane prezenty dla najbliższych? Czy wolicie robić wszystko na ostatnią chwilę? Do kolacji wigilijnej zostało nam już tylko nieco ponad tydzień!