16 lipca 2018

PROJEKT OGRODU Z BASENEM

Leżysz na dmuchanym różowym flamingu z drinkiem w dłoni, który zrobił dla Ciebie mąż nawet przy tym nie marudząc, pozujesz do zdjęcia w basenie, które później wrzucisz na instagrama…

Kto marzy o takim dniu jak akapit wyżej ręka w górę. Ja też mam takie marzenia i powiem Wam, że są już narysowane, teraz wystarczy tylko trochę wyobraźni i już. A tak na serio, to mamy projekt ogrodu.  Teraz żeby nasze marzenia się spełniły, są dwie opcje Pierwsza- to wygrać w totka Druga- ta najbardziej realna, to szósta rano i do pracy.

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ PROJEKTANTA

Czasem odnoszę wrażenie, że ogród jest traktowany przez nas po macoszemu a przecież stanowi integralną cześć naszego domu. Skoro kupujemy czy budujemy dom z projektem, to dlaczego nie zrobić tego dodatkowego kroku na przód i wykonać projekt ogrodu, żeby wszystko ze sobą współgrało. My kupiliśmy dom, który miał już zagospodarowany ogród, w sumie, to nie jest ogród tylko wybrukowana powierzchnia wokół domu z zostawionym metrowym paskiem zieleni, gdzie udało mi się posadzić dwie magnolie

Wiem, że lato mamy takie krótkie i ciągły brak czasu powoduje, że wystawiamy kilka doniczek z pelargoniami i gotowe.

Nasz ogród przez siedem lat czekał na swoje pięć minut. Generalnie dbaliśmy o niego w sposób przyzwoity. Koszenie trawy i wystawienie kilku doniczek z pelargoniami załatwiały sprawę.

Wstępnie wiedziałam, jak ma wyglądać nasz przyszły ogród. Rozplanowanie i wszystkie pomysły, inspirację, kolorystykę kwiatów, zleciliśmy Pani Asi z Eco Pracowni. Zrozumiałyśmy się doskonale, po pierwszych szkicach przesłanych na maila wiedziałam, że dobrze wybraliśmy.

Pani Asia przyjechała na miejsce, zrobiła pomiar całego ogrodu. Pomiary są bardzo ważne szczególnie wtedy, kiedy planujemy większe budowle w ogrodzie. W naszym przypadku jest to basen.  Dobrze jest się zastanowić, czy chcemy zostawić drzewa, czy nie. Ewentualna wycinka wymaga zgody, jeśli planujemy prace ogrodowe od razu warto to przemyśleć, żeby później nie czekać na pozwolenia.

Nasz ogród ma 4 ary i rosną w nim 3 duże drzewa, których nie będziemy wycinać.  Mając projekt w ręce, mamy pewność, że większość prac będzie zrobiona dobrze, zgodnie z wymiarami. Ekipa budowlana nie będzie główkować czy odsunąć się metr w prawo czy w lewo.Mniejsze prawdopodobieństwo, że po drodze wyjdą jakieś niespodzianki.  Mając projekt,

Możemy rozłożyć prace na etapy w zależności od tego jakie mamy fundusze a efekt końcowy i tak będzie spójny, bo będziemy konsekwentnie realizować, to co w projekcie

Czasem zamarzymy sobie takie rośliny w ogrodzie, które jak się później okaże w ogóle w nim nie będą rosły, dlatego rola architekta tutaj jest bardzo ważna.  Dobierze wszystkie rośliny, tak aby rosły i cieszyły oko jak najdłużej. A my mamy pewność, że nie wyrzucamy pieniędzy w błoto.

A ja sam sobie ogród zrobię… no i później mamy dupę w krzakach, a nie ogród, bo okazuje się, że, to nie będzie rosło na południowej części ogrodu a altana nie z tej strony co trzeba i musimy latać z różowym flamingiem dookoła domu, zamiast bezpośrednio z tarasu wejść do basenu. A lód w drinku już dawno nam się roztopił. Oczywiście nie mam tu na myśli, że sami nie możemy zaprojektować ogrodu, bo możemy i nawet znam takie osoby które sobie z tym świetnie poradziły. Ja od początku wiedziałam, jak ma wyglądać nasz przyszły ogród. Nie wiedziałam natomiast, jakie rośliny będą odpowiednie, gdzie je rozmieścić, jakie drzewa posadzi, jak rozwiązać kwestię wjazdu. Projektant pomoże nam te problemy rozwiać. A my możemy zobaczyć całość ogrodu w projekcie z dokładnymi pomiarami i co najważniejsze wiemy na jakie koszty musimy się przygotować, bo mamy w ręce kosztorys.

Inwestycja w piękny ogród zawsze będzie nam procentować, po pierwsze podniesie wartość nieruchomości, kiedy palny na przyszłość nam się zmienią i zapragniemy mieszkać w innym miejscu, z pewnością z pięknym ogrodem dom szybciej znajdzie nowego nabywcę. Po drugie będzie nam służyć przez długie lata a z każdym rokiem ogród będzie, kiedy wszystko zacznie się rozrastać.

Zobaczcie, jak prezentuje się nasz przyszły ogród. Jak zdecydujemy się na konkretne materiały i wykonawcę, przedstawię Wam kosztorys z uwzględnieniem materiałów i robocizny.Obiecuje, że jak skończymy wrzucę zdjęcie z flamingiem. Dmuchanym w rzeczy samej.

Na ostanim zdjęciu widać poszczególne elementy ogrodu takie jak oświetlenie, chowana piaskownica w desce kompozytowej i to co było dla nas priorytetem to zamykany basen. Z dwójką małych dzieci lepiej dmuchać na zimne.

To jest projekt wizualny. Zrobiony jest również projekt wykonawczy z dokładnymi pomiarami, w trakcie realizacji podzielę się z Wami naszymi zmaganiami z realizacją projektu.