28 sierpnia 2018

MAŁA BIAŁA KUCHNIA NA WYSOKI POŁYSK-PLUSY I MINUSY

Sierpień tego roku jest wyjątkowo ciepły, dawno nie było, tak przyjemnego lata. Uwielbiam upały, nie mam wtedy dylematów w co się ubrać, sukienka japonki i gotowe. Z gotowaniem tez nie wydziwiam, każdy czeka na coś orzeźwiającego więc chłodniki, lemoniada i lekko strawne sałatki wiodą prym.

Po przeprowadzce do mieszkania w domu staramy się spędzać jak najwięcej czasu w okresie wakacyjnym. Dlatego nie ubolewam, aż tak bardzo nad brakiem zmywarki w naszej małej kuchni. Przed remontem w miejscu kuchni była mała ciasna łazienka, która niemalże od razu poszła do zburzenia, od razu wpadło więcej światła i zrobiło się przestronnie.

Zrobiłam krótkie zestawienie plusów i minusów

PLUSY

Białe szafki

Od dawna marzyła mi się kuchnia biała na wysoki połysk, bez widocznych uchwytów, bez zbędnego przeładowania witrynkami. Kiedy przedstawiliśmy wstępną wizję swojej kuchni, od razu były komentarze: ” jak to biała?” I to jeszcze na wysoki połysk? Przecież będzie się brudzić i wszystkie palce będą widoczne podczas otwierania szafek.” Nic z tych rzeczy kuchnia jest łatwa w utrzymaniu czystości, do tego połysk odbija światło i nie widać odbitych palców, nawet aż tak bardzo się też nie odbijają.

Biały blat

Oj tu też się nasłuchaliśmy, dobrze, że posłuchałam swojej intuicji. Blat jest wykonany z tworzywa, które jest odporne na wysoką temperaturę, więc odłożony garnek prosto z gotowania nie stanowi żadnego problemu, nie musimy się obawiać, że zostanie jakiś ślad.

Wysoki kran

Tu wyprzedzę pytania 🙂 woda nie odpryskuje. Wysoki kran z wyciąganym wężem pozwala na bezproblemowe mycie wysokich naczyń a wyciągany wąż jest wygodnym rozwiązaniem w momencie, kiedy chcemy dotrzeć z woda bezpośrednio z kranu.

Wysuwany okap

To świetna sprawa, sprawdza się szczególnie w małych kuchniach. Jest prawie nie widoczny, jeśli gotujemy intensywnie wysuwamy go do przodu i spokojnie radzi sobie z oparami.

Blat z krzesłami barowymi

Polecam do małych kuchni, gdzie ciężko zmieścić stół. Blat pełni u nas funkcję stołu, można od strony kuchni dodać dwa krzesła i spokojnie mieścimy się podczas śniadania. Dodatkowo mamy blat roboczy do przygotowywania posiłków.

Parciany dywanik

Ratuje nam skórę podczas gotowania, nie widać na nim drobnych okruchów, wcześniej latałam z mopem po każdym gotowaniu.

MINUSY

Lodówka podblatowa

To jakieś skaranie boskie, żeby ją otworzyć trzeba cofnąć krzesło. Mała lodówka podblatowa zdecydowanie nie dla nas. Kilkadziesiąt  skłonów i przysiadów w ciągu dnia gwarantowana 🙂 Lodówka jest z lewej strony piekarnika.

Narożna szafka podblatowa

To kopalnia bliżej nie określonych przedmiotów od patelni po butelki z wodą mineralną, nie wspominając już o tym, że jest tam również kosz na śmieci. Nie do końca trafnie wykorzystana przestrzeń

Brak zmywarki

To moja największa bolączka. Zmywarka lub piekarnik taki mieliśmy wybór, padło na piekarnik. Teraz wiem, że wszystko można zaprojektować i dzisiaj pewnie byłoby to i to 🙂

Jak sami widzicie plusów za mała bała kuchnią na wyskoki połyk jest więcej niż minusów. Każde pomieszczenie jest jednak  inne i czasem musimy iść na kompromis, warto jednak popróbować różnych układów mebli, żeby wygospodarować choć kilka centymetrów dodatkowej przestrzeni, mogą one być decydujące dla posiadania np. zmywarki:)

Jeśli macie ochotę poczytać o kuchni w prowansalskim stylu zapraszam tutaj. A dla tych, którzy mają problem z urządzeniem kuchni na poddaszu, tutaj znajdziecie dużą dawkę inspiracji.