22 lipca 2020

PROJEKT SZAFA OD NOWA CZ. 1

DIY

Projekt „szafa od nowa”podzieliłam na dwie części pierwsza

-0odnowa szafy

-Organizacja szafy

W drugiej części

-jak stworzyć szafę kapsułową plus gotowe zestawy

 

Szafa, którą zobaczycie poniżej była już spisana na straty, nie raz, pamiętam, że mój wujek robił remont mieszkania i zapytał czy ją chcę, bo inaczej ją wyrzuci, akurat, co do mebli  nie trzeba mnie dwa razy pytać, zaopiekuję się każdym porzuconym meblem, Szafa postała trochę nie zabrałam się za jej odnowę od razu, bo było milion  innych rzeczy do zrobienia, tak to już u nas jest, remonty to jedna wielka niekończąca się opowieść. Mąż upierał się, że trzeba ją koniecznie wyrzucić ,bo nie wygląda za specjalnie a dla mnie wszystko, co nie za specjalne jest wyzwaniem i tak właśnie było z szafą od wujka.

W ruch poszła farba i pędzel…

 Od czego zacząć

 Kiedy przystępujemy do malowania mebli najlepiej zacząć od dokładnego umycia i odtłuszczenia (np. benzyną ekstrakcyjną) jeśli mamy zamiar również malować środek  szafy, to warto odkręcić fronty i zawiasy, żeby łatwiej nam się malowało.

Moja szafa nie jest drewniana, to najzwyklejsza szafa z okleiną, dlatego do jej malowania wybrałam farbę dulux rapidy farba świetnie sobie radzi z powierzchniami metalowymi drewnianymi i pcv, szafę malowałam dwiema warstwami, po pierwszej warstwie należy odczekać aż farba dokładnie wyschnie i malować dopiero drugą warstwę. Do malowania użyłam wałka z gąbki, porównałam go z tym twardszym i i gąbka lepiej się sprawdziła,

Dodatkowo do frontów szafy zamówiłam panele dekoracyjne z ażurove, które były wykonane na wymiar, polecam takie rozwiązanie, efekt końcowy jest zachwycający, panele były w kolorze białym ale odcień bieli był widoczny wiec przemalowałam je ta sama farba a  szafa, nabierała elegancji. Już po samym przemalowaniu szafy ciężko było doszukiwać się starego paździerza.

Kiedy szafa była już skończona. przyszedł czas na jej organizację w tym pomogła mi Agnieszka, która prowadzi bloga architekt porządku zachęcam was do odwiedzin, ale uwaga. to na zawsze może zmienić wasze życie i podejście do sprzątania. 

Wszytko się pięknie złożyło, ponieważ Agnieszka przyjechała do mnie z rodzinką, żeby trochę odpocząć, a ja prawie uporałam się z jej odnowieniem, więc szafa była gotowa na zagospodarowanie zaplanowałyśmy jeden dzień na nagranie materiału o organizacji szafy, który możecie obejrzeć na moim instagramie na igtv .

W szafie wykorzystaliśmy maksymalnie każdą przestrzeń. nawet wewnętrzne drzwi szafy zostały zagospodarowane, znalazło się miejsce na lustro i biżuterię oraz specjalne miejsce na torebkę oraz okulary. Agnieszka zaproponowała pojemniki do pionowego przechowywania urań np. spodni czy t-shirtow. Do powieszenia ubrań Agnieszka zdecydowanie poleca wieszaki drewniane z podziałką na powieszenie np. spodni. Wszystkie lżejsze ubrania typu bluzki, sukienki, spódnice wiszą na wieszakach natomiast grubsze swetry ułożone są w półce.

 

 

Sama przekonałam się do pionowego przechowywania ubrań w pojemnikach, to naprawdę wiele ułatwia i jest nam utrzymać porządek w szafie, oszczędzamy również nasz czas na poszukiwania konkretnej rzeczy.

Kolejnym etapem projektu „szafa od nowa” będzie stworzenie szafy kapsułowej, na temat szafy kapsułowej miałam ostatnio okazję porozmawiać na moim instgramie z osobistą stylistką Moniką Jurczyk, calą rozmowę możecie obejrzeć tutaj. O szafie kapsułowej oraz o tym jak z 14 ubrań stworzyć 40 zestawów,  co zmieniło się w moim myśleniu o ubranach po rozmowie z Moniką Jurczyk  napiszę w drugiej części projektu szafa od nowa.

 

 

Na koniec zdjęcia przed i po 🙂